Jak rozumieÄ wĹaĹciwa opiekÄ farmaceutycznÄ ?
WĹaĹciwa opieka farmaceutyczna powinna obejmowaÄ nastÄpujÄ ce czynnoĹci:
- konsultacje farmaceutycznÄ
- kaĹźdorazowe informowanie pacjenta o sposobie dawkowania przepisanych mu lekĂłw
- racjonalizacja stosowanej przez pacjentĂłw farmakoterapii
- prowadzenie dziaĹaĹ edukujÄ cych pacjenta w odniesieniu do danej jednostki chorobowej
- poprawa jakoĹci Ĺźycia pacjenta
PodkreĹliÄ naleĹźy, iĹź usĹugi Ĺwiadczone przez farmaceutÄ w ramach opieki farmaceutycznej zmierzaÄ majÄ do poprawy nie tylko zdrowia danego pacjenta, lecz rĂłwnieĹź jakoĹci jego Ĺźycia.
Rzeczywiste realizowanie przytoczonych wytycznych daje okazjÄ do systematycznego monitorowania efektĂłw leczenia uzyskiwanych u danego pacjenta. Wszelkie nieprawidĹowoĹci i/ lub dziaĹania niepoĹźÄ dane mogÄ byÄ przez farmaceutÄ w porÄ zauwaĹźone i skorygowane i/lub wyeliminowane. Rzeczywiste i skrupulatne przestrzeganie zasad prawidĹowej opieki farmaceutycznej prowadzi do obniĹźenia ryzyka wystÄ pienia niepoĹźÄ danych efektĂłw leczenia i/ lub interakcji lekowych, przez co umieralnoĹÄ i chorobowoĹÄ w spoĹeczeĹstwie ulega ograniczeniu. Najistotniejszym celem opieki farmaceutycznej jest wywarcie na pacjenta wpĹywu, aby jak najĹciĹlej przestrzegaĹ zaleceĹ lekarskich. MoĹźna to osiÄ gnÄ Ä jedynie drogÄ bezpoĹredniej konwersacji z pacjentem, nawiÄ zania przez farmaceutÄ swoistej z nim wiÄzi.
Farmaceuta jako ĹÄ cznik na linii pacjent - lekarz
ZaznaczyÄ naleĹźy, iĹź chory w trakcie wizyty u lekarza otrzymuje ogrom informacji na temat samej choroby, jak i proponowanej farmakoterapii. Odbywa siÄ to z reguĹy w ograniczonym wymiarze czasowym, jako Ĺźe lekarz ma niewielkÄ pulÄ czasu, przeznaczonÄ na jednego pacjenta. Zdarza siÄ, iĹź przekazane choremu wytyczne dotyczÄ ce leczenia (dawkowania/ czasu terapii itp.) sÄ dla zainteresowanego niejasne juĹź w chwili opuszczania gabinetu. JeĹli pacjent nie uzyska fachowej porady w aptece, bÄdzie zaĹźywaĹ zakupione leki, kierujÄ c siÄ informacjami zdobytymi droga internetowÄ , radami znajomych itp. RolÄ farmaceuty jest bycie swoistym âĹÄ cznikiemâ pomiÄdzy lekarzem, a pacjentem. Posiadana przez farmaceuty wiedza umoĹźliwia mu bowiem doinformowanie pacjenta na temat przepisanej mu terapii. JeĹli chory nie otrzyma fachowej pomocy ani w gabinecie lekarskim, ani w aptece, czÄsto zdarza siÄ iĹź trafia do kolejnych lekarzy specjalistĂłw.
W konsekwencji otrzymuje recepty na coraz to nowe leki, lub teĹź otrzymuje identyczne produkty lecznicze z identycznÄ substancjÄ czynnÄ . Ryzyko stosowania polifarmakoterapii jest olbrzymie â od niepoĹźÄ danych i czÄstokroÄ groĹşnych dla zdrowia i Ĺźycia interakcji róşnych lekĂłw po nasilenie dziaĹaĹ niepoĹźÄ danych wynikajÄ cych ze zwielokrotnionego spoĹźywania jednej substancji czynnej.
ZagroĹźenia wynikajÄ ce z braku wĹaĹciwej opieki farmaceutycznej
Brak istnienia opieki farmaceutycznej i moĹźliwoĹci rozwoju prawidĹowej wiÄzi pomiÄdzy farmaceutÄ , a konkretnym pacjentem, przyczynia siÄ do raczej przypadkowego wyboru apteki. Tymczasem jeĹli pacjent zaopatruje siÄ w jednej aptece istnieje szansa, iĹź farmaceuta wychwyci nieprawidĹowoĹci w realizacji recept przez pacjenta i wyjaĹni ryzyko pĹynÄ ce z samolecznictwa (tzw. samoordynacji).
Zaufanie jakim pacjent obdarza farmaceutÄ moĹźe rĂłwnieĹź wpĹynÄ Ä na ograniczenie iloĹci wizyt u kolejnych lekarzy specjalistĂłw. NiewĹaĹciwe stosowanie lekĂłw przez pacjenta ânon â complianceâ, jest jednym z podstawowych problemĂłw w farmakoterapii, zwanych problemami lekowymi. Zapobieganie wystÄpowaniu problemĂłw lekowych jest wĹaĹciwym zadaniem opieki farmaceutycznej. Do wspomnianych problemĂłw zaliczyÄ naleĹźy rĂłwnieĹź:
- wykupienie zaleconych lekĂłw, lecz nie stosowanie siÄ do ustalonego sposobu ich dawkowania
- rezygnacja z czÄĹci przepisanych lekĂłw z uwagi na kwestie finansowe
Rola farmaceuty w procesie leczenia pacjenta
Rola farmaceuty sprawujÄ cego opiekÄ farmaceutycznÄ w sposĂłb wĹaĹciwy, polega na wychwyceniu kaĹźdego z przedstawionych zachowaĹ i jego prawidĹowa korekta/ eliminacja. Aptekarz musi uĹwiadomiÄ pacjentowi, iĹź wykupienie zaordynowanych mu lekĂłw jest konieczne, a rezygnacja moĹźe zakoĹczyÄ siÄ istotnym pogorszeniem stanu zdrowia, w skrajnych przypadkach nawet ĹmierciÄ . Znaczna czÄĹÄ pacjentĂłw nie ufa swojemu lekarzowi lub neguje jego zalecenia. BezpoĹredni kontakt z farmaceutÄ i moĹźliwoĹÄ Ĺźyczliwej, lecz merytorycznej rozmowy, bardzo czÄsto zmienia nastawienie pacjenta do koniecznoĹci stosowania zapisanych lekarstw. Poinformowanie chorego o prawdopodobnych skutkach âsporadycznejâ terapii rĂłwnieĹź podnosi wartoĹÄ compliance.
Wytyczne Naczelnej Izby Aptekarskiej, traktujÄ ce o opiece farmaceutycznej, wskazujÄ iĹź jej podstawÄ jest nawiÄ zanie dobrego i co najwaĹźniejsze, staĹego kontaktu farmaceuty z pacjentem (jak rĂłwnieĹź z lekarzem). Farmaceuta sprawujÄ cy opiekÄ nad chorym, winien rzetelnie gromadziÄ dane na temat jego dolegliwoĹci, przyjmowanych lekĂłw, a nastÄpnie wykorzystywaÄ posiadanÄ wiedzÄ dla jak uzyskania jak najlepszych efektĂłw stosowanej terapii. Cechy wĹaĹciwej i prawidĹowo prowadzonej opieki farmaceutycznej, powinny wiÄc obejmowaÄ takie aktywnoĹci, jak:
- Edukacja pacjenta â dziaĹania szkoleniowe muszÄ byÄ prowadzone z moĹźliwie najwyĹźszÄ systematycznoĹciÄ . Powinny jednoczeĹnie obejmowaÄ wszelkie tematy zwiÄ zane z jednostkÄ chorobowÄ , na ktĂłrÄ choruje dany pacjent. Przekaz wiedzy powinien odbywaÄ siÄ prostym jÄzykiem, w sposĂłb zrozumiaĹy dla pacjenta.
- Systematyczna kontrola wszystkich lekĂłw przyjmowanych przez pacjenta. DziÄki rzetelnej dokumentacji stosowanej farmakoterapii istnieje realne prawdopodobieĹstwo wykrycia nieprawidĹowoĹci zwiÄ zanych z terapiÄ lekowÄ i zapobieganie ewentualnym konsekwencjom.
- Systematyczna kontrola parametrĂłw klinicznych, co umoĹźliwia prawidĹowÄ ocenÄ skutecznoĹci stosowanej przez pacjenta farmakoterapii.
- Opracowywanie indywidualnego schematu opieki terapeutycznej dla kaĹźdego pacjenta danej apteki. Tego typu plan powinien uwzglÄdniaÄ zarĂłwno wystÄpujÄ ce jednostki chorobowe, farmakoterapiÄ przyjmowanÄ w przeszĹoĹci, jak i aktualny stan zdrowia oraz obecnie przyjmowane leki. DziÄki wspĂłlnej analizie i kompilacji wszystkich wymienionych czynnikĂłw moĹźliwe jest opracowania skutecznego planu profilaktyki i osiÄ gniÄcie poĹźÄ danej poprawy stanu zdrowia.
Stosunek farmaceuty do pacjenta realizujÄ c powyĹźsze zaĹoĹźenia charakteryzuje opiekÄ farmaceutycznÄ i umoĹźliwia jej odróşnienie od jednorazowej porady aptecznej. Apteki realizujÄ ce wytyczne opieki farmaceutycznej sÄ ponadto zobowiÄ zane do prowadzenia dokĹadnej i rzetelnej dokumentacji, w odniesieniu do kaĹźdego prowadzonego pacjenta.  Opieka farmaceutyczna ma wiÄc dwa gĹĂłwne cele: optymalizacjÄ farmakoterapii i zminimalizowanie dziaĹaĹ niepoĹźÄ danych zwiÄ zanych z nieprawidĹowÄ terapiÄ lekowÄ oraz peĹniejsze wykorzystanie wiedzy i misji farmaceuty. Aby opieka ta byĹa sprawowana w sposĂłb wĹaĹciwy, naleĹźy uwzglÄdniÄ specyfikÄ pacjenta.