SĹĂłw kilka o relacji farmaceuta - pacjent
Sama wiedza i umiejÄtnoĹci kliniczne nie wystarczÄ , aby zmaksymalizowaÄ skutecznoĹÄ usĹug farmaceutycznych. Konieczna jest rĂłwnieĹź odpowiednia filozofia praktyki (np. opieka farmaceutyczna) oraz struktura organizacyjna, w ramach ktĂłrej naleĹźy takĹźe prowadziÄ praktykÄ. Hepler i Strand definiujÄ opiekÄ farmaceutycznÄ jako odpowiedzialne Ĺwiadczenie terapii farmakologicznej w celu osiÄ gniÄcia okreĹlonych rezultatĂłw (tj. wyleczenia choroby, wyeliminowania lub zmniejszenia objawĂłw, zatrzymania/zwalczenia procesu chorobowego lub zapobiegania chorobie, bÄ dĹş objawom), poprawiajÄ cych jakoĹÄ Ĺźycia pacjenta. Opieka farmaceutyczna obejmuje proces, w ktĂłrym farmaceuta wspĂłĹpracuje z pacjentami i innymi specjalistami przy opracowywaniu, wdraĹźaniu i monitorowaniu planu leczenia, ktĂłry przyniesie konkretne efekty terapeutyczne. Obejmuje to identyfikacjÄ potencjalnych i rzeczywistych problemĂłw zwiÄ zanych z lekami, rozwiÄ zywanie rzeczywistych problemĂłw zwiÄ zanych z lekami oraz zapobieganie potencjalnym problemom zwiÄ zanym z lekami. Opieka farmaceutyczna jest Ĺwiadczona dla bezpoĹredniej korzyĹci pacjenta, a farmaceuta jest bezpoĹrednio odpowiedzialny przed pacjentem. Ta podstawowa relacja jest wzajemnie korzystnÄ wymianÄ , w ramach ktĂłrej pacjent przyznaje uprawnienia usĹugodawcy, a usĹugodawca przekazuje pacjentowi kompetencje i wykazuje zaangaĹźowanie. IstotÄ tej zasady jest zapewnienie skoncentrowanej na pacjencie opieki w celu maksymalizacji efektĂłw leczenia. Aby to osiÄ gnÄ Ä, pacjenci muszÄ rozumieÄ otrzymywane informacje, a piktogramy sÄ prostym i skutecznym sposobem osiÄ gniÄcia tego celu, szczegĂłlnie w przypadku pacjentĂłw o niskim poziomie ĹwiadomoĹci zdrowotnej.
Poziom ĹwiadomoĹci zdrowotnej w spoĹeczeĹstwie
Ratzan i Parker definiujÄ ĹwiadomoĹÄ zdrowotnÄ jako âstopieĹ, w jakim jednostki majÄ zdolnoĹÄ do uzyskiwania, przetwarzania i rozumienia podstawowych informacji zdrowotnych i usĹug, niezbÄdnych do podejmowania wĹaĹciwych decyzji zdrowotnychâ. OprĂłcz ĹwiadomoĹci zdrowotnej, Sauceda i in. okreĹlajÄ umiejÄtnoĹÄ posĹugiwania siÄ lekami jako âzdolnoĹÄ osĂłb do bezpiecznego i odpowiedniego dostÄpu, rozumienia i dziaĹania w oparciu o podstawowe informacje o lekachâ. IstniejÄ doniesienia o niskim poziomie ĹwiadomoĹci zdrowotnej na caĹym Ĺwiecie, a jednÄ z gĹĂłwnych konsekwencji tego zjawiska jest wyĹźszy wskaĹşnik umieralnoĹci. Szacuje siÄ, Ĺźe w Stanach Zjednoczonych 90 mln dorosĹych osĂłb ma trudnoĹci ze zrozumieniem informacji zwiÄ zanych ze zdrowiem i nie posiada umiejÄtnoĹci niezbÄdnych do wĹaĹciwego zarzÄ dzania swoim zdrowiem. Szacuje siÄ, Ĺźe w Kanadzie jest to 11,5 mln osĂłb, a niedawne badanie przeprowadzone w krajach europejskich wskazuje, Ĺźe prawie poĹowa wszystkich osĂłb dorosĹych nie posiada wystarczajÄ cej ĹwiadomoĹci zdrowotnej. Podczas gdy Ĺredni wskaĹşnik piĹmiennoĹci w Afryce wynosiĹ 63% w 2015 r., a jedna trzecia ludnoĹci nie potrafi czytaÄ i pisaÄ, dane dotyczÄ ce ĹwiadomoĹci zdrowotnej sÄ znikome. Bostock i Steptoe stwierdzili, Ĺźe niska i Ĺrednia ĹwiadomoĹÄ zdrowotna wiÄ Ĺźe siÄ odpowiednio z 75% i 24% zwiÄkszonym ryzykiem ĹmiertelnoĹci w porĂłwnaniu z wysokim poziomem ĹwiadomoĹci zdrowotnej, po dostosowaniu do wieku i pĹci.
ZagroĹźenia wynikajÄ ce z samodzielnej ordynacji lekĂłw przez pacjenta
Pacjenci sÄ zobowiÄ zani do zapoznania siÄ z etykietami lekĂłw i zwiÄ zanymi z nimi informacjami medycznymi, do zrozumienia instrukcji, a czasami do wykonania zadaĹ numerycznych (np. obliczenia liczby tabletek do przyjÄcia w ciÄ gu dnia i w pojedynczej dawce). Pacjenci mogÄ byÄ zmuszeni do podjÄcia decyzji, jakie dziaĹania sÄ wymagane w przypadku pominiÄcia dawki lub do samodzielnego monitorowania dziaĹaĹ niepoĹźÄ danych. Badacze udowodnili, Ĺźe pacjenci z niskÄ ĹwiadomoĹciÄ zdrowotnÄ czÄsto nie potrafiÄ wymieniÄ lub opisaÄ sposobu stosowania swoich obecnie przyjmowanych lekĂłw, majÄ ograniczone zrozumienie swoich lekĂłw i zwiÄ zanych z nimi skutkĂłw ubocznych, a czÄsto rzadziej zadajÄ pytania swoim farmaceutom. TrudnoĹci w zrozumieniu informacji o lekach wiÄ zaĹy siÄ z bĹÄdami w stosowaniu lekĂłw, bĹÄdnÄ interpretacjÄ instrukcji i/lub objawĂłw oraz zĹym zachowaniem w zakresie opieki samodzielnej. SĹaba ĹwiadomoĹÄ zdrowotna jest rĂłwnieĹź zwiÄ zana z niskÄ umiejÄtnoĹciÄ posĹugiwania siÄ lekami i sĹabym przestrzeganiem zaleceĹ terapeutycznych. Brak zrozumienia i sĹabe przestrzeganie zaleceĹ terapeutycznych i terapii przyczyniajÄ siÄ do sĹabych wynikĂłw zdrowotnych pacjentĂłw.
Znaczenie piktogramĂłw w procesie przyjmowania lekĂłw
Wykazano, Ĺźe piktogramy, ktĂłre sÄ symbolami lub rysunkami przedstawiajÄ cymi koncepcjÄ bÄ dĹş ideÄ, poprawiajÄ przypominanie sobie, zrozumienie i przestrzeganie zasad leczenia zmniejszajÄ c tym samym liczbÄ bĹÄdĂłw w stosowaniu lekĂłw. Piktogramy to proste i skuteczne narzÄdzie dla farmaceutĂłw, umoĹźliwiajÄ ce wprowadzenie w Ĺźycie i ograniczenie liczby bĹÄdĂłw w stosowaniu lekĂłw w danej spoĹecznoĹci. PrzeciÄtnie w skali roku do amerykaĹskich oĹrodkĂłw kontroli zatruÄ zgĹaszanych jest ponad 5200 bĹÄdĂłw w stosowaniu lekĂłw w placĂłwkach niezwiÄ zanych z opiekÄ zdrowotnÄ , co powoduje powaĹźne skutki medyczne. Przypadki te, ktĂłre wystÄ piĹy gĹĂłwnie w domu, dotknÄĹy osoby w kaĹźdym wieku; jedna trzecia tych bĹÄdĂłw doprowadziĹa do przyjÄcia do placĂłwki opieki zdrowotnej. Te przypadki przyjÄcia, ktĂłrych prawdopodobnie moĹźna uniknÄ Ä dziÄki lepszemu zrozumieniu lekĂłw, nadal przyczyniajÄ siÄ do obciÄ Ĺźenia ekonomicznego opieki zdrowotnej. W wyniku randomizowanego badania kontrolnego stwierdzono, Ĺźe interwencja oparta na piktogramie zastosowana podczas poradnictwa medycznego spowodowaĹa zmniejszenie bĹÄdĂłw w dawkowaniu lekĂłw i poprawÄ przestrzegania zaleceĹ terapeutycznych. PrĂłbÄ w tym badaniu byli wieloetniczni opiekunowie o niskim statusie spoĹeczno-ekonomicznym; grupa o niskim poziomie ĹwiadomoĹci zdrowotnej. Jest to jedno z wielu badaĹ, ktĂłre pokazuje, w jaki sposĂłb piktogramy mogÄ poprawiÄ zrozumienie instrukcji dot. lekĂłw, przekazaÄ kluczowe informacje i zmniejszyÄ liczbÄ bĹÄdĂłw w stosowaniu lekĂłw u osĂłb o niskim poziomie ĹwiadomoĹci zdrowotnej.
Udowodniono, Ĺźe stosowanie piktogramĂłw podczas konsultacji dot. lekĂłw poprawia wyniki leczenia pacjentĂłw. ChociaĹź Ĺźadne pojedyncze narzÄdzie nie jest w stanie rozwiÄ zaÄ wszystkich problemĂłw zwiÄ zanych ze ĹwiadomoĹciÄ zdrowotnÄ , piktogramy sÄ sprawdzonym, prostym i skutecznym narzÄdziem do wdroĹźenia w opiece farmaceutycznej w celu poprawy wynikĂłw leczenia pacjentĂłw. NaleĹźy zauwaĹźyÄ, Ĺźe piktogramy powinny byÄ stosowane w poĹÄ czeniu z tradycyjnym doradztwem/edukacjÄ . W jednym z systematycznych przeglÄ dĂłw skutecznoĹci piktogramĂłw dotyczÄ cym ich zdolnoĹci do pomocy pacjentowi w przypominaniu sobie instrukcji bezpieczeĹstwa lekĂłw stwierdzono, Ĺźe wszyscy pacjenci powinni byÄ edukowani w przypadku stosowania piktogramĂłw w warunkach opieki zdrowotnej. Stymulowanie wielu zmysĹĂłw teoretycznie prowadzi do lepszego przypominania sobie informacji.
Piktogramy jako Ĺrodek do uproszczenia komunikacji pomiÄdzy lekarzem a pacjentem
OprĂłcz tradycyjnej opieki farmaceutycznej, innÄ waĹźnÄ koncepcjÄ w opiece zdrowotnej jest wspĂłlne podejmowanie decyzji, co stanowi podstawÄ etycznej opieki nad pacjentem; jednakĹźe komunikacja pacjenta z lekarzem konieczna do osiÄ gniÄcia tego celu zaleĹźy od wielu czynnikĂłw, nie tylko od wspĂłlnego jÄzyka. ŝargon medyczny moĹźe nadal stanowiÄ duĹźÄ i niepotrzebnÄ barierÄ, niezaleĹźnie od tego, czy obie strony posĹugujÄ siÄ wspĂłlnym jÄzykiem. Dlatego teĹź stosowanie uniwersalnych ĹrodkĂłw ostroĹźnoĹci w zakresie ĹwiadomoĹci zdrowotnej, takich jak piktogramy, moĹźe byÄ sposobem na usprawnienie wspĂłlnego podejmowania decyzji i poprawÄ wynikĂłw leczenia pacjentĂłw. UwaĹźa siÄ, Ĺźe w Stanach Zjednoczonych tylko 12% dorosĹych posiada wysoki poziom ĹwiadomoĹci zdrowotnej. W zwiÄ zku z tym, dziÄki wdroĹźeniu uniwersalnych ĹrodkĂłw ostroĹźnoĹci w zakresie ĹwiadomoĹci zdrowotnej, moĹźemy zapewniÄ, Ĺźe kaĹźdy pacjent w procesie opieki, niezaleĹźnie od poziomu umiejÄtnoĹci czytania i pisania, otrzyma zrozumiaĹe informacje. Nie ma potrzeby, aby farmaceuci identyfikowali osoby o niskiej ĹwiadomoĹci zdrowotnej. Jedno z badaĹ wykazaĹo, Ĺźe proste materiaĹy zdrowotne sÄ rĂłwnieĹź skuteczne dla osĂłb o wysokiej ĹwiadomoĹci zdrowotnej i nie wywoĹujÄ negatywnych reakcji. WdraĹźajÄ c uniwersalne podejĹcie ostroĹźnoĹciowe do stosowania piktogramĂłw w opiece farmaceutycznej, farmaceuci poprawiÄ komunikacjÄ ze wszystkimi pacjentami, przyczyniajÄ c siÄ do opieki skoncentrowanej na pacjencie, wspĂłlnego podejmowania decyzji i maksymalnej skutecznoĹci usĹug farmaceutycznych dla wszystkich pacjentĂłw.